our values

Haberler

19/10/2021

Türkiye Maarif Vakfı Saygın Eğitim Kurumları ile Şimdi Togo’daBatı Afrika’nın önemli ülkelerinden biri olan Togo’da Maarif Vakfı iki büyük kampüsüyle eğitim hizmeti sunmaya başladı.

 

Ülkemizin yurt dışına açılan penceresi Türkiye Maarif Vakfının Togo’daki kampüslerinden biri olan Caisse Kampüsünün açılışı, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üç ülkeyi kapsayan Afrika seyahatine eşlik eden Emine Erdoğan’ı Togo’daki okul ziyaretinde, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mahmut Özdil ve Yönetim Kurulu Üyesi İpek Coşkun ile Ülke Temsilcisi Hüseyin Sami Gök karşıladı.

Togo Meclis Başkanı Sayın Yawa Djigbodi Tsegan’ın eşlik ettiği Erdoğan’a; Caisse Uluslararası Maarif Okulları Kampüsü bahçesinde düzenlenen törende, saksıda boabap fidanı ve kız öğrenciler tarafından hazırlanan mektup hediye edildi. Ardından okul bahçesine katılımcılar tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi.

Heyet daha sonra okulu gezerek öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti, okullarla ilgili bilgi aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mahmut Özdil, Maarif ailesi olarak, beş yıl içerisinde dünyanın 67 ülkesinde 397 eğitim kurumu ile saygın ve güvenilir eğitimin adresi haline geldiklerini belirterek, “Bu kadar kısa zamanda yol almamızda bize en büyük desteği veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’a okullarımızda eğitim gören yaklaşık 45 bin öğrencimiz adına ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Türkiye’nin yurt dışındaki en değerli sosyal ve beşeri yatırımı olan Maarif Okullarının hedefinin çağın ekonomik, bilimsel ve teknolojik ihtiyaçlarına uygun yetkinliklere sahip erdemli insanlar yetiştirmek olduğuna dikkat çeken Özdil, şöyle devam etti:

“En önemli ve özel gündemimiz ‘çocuklar’. Bu gündemimiz doğrultusunda gerek eğitim modelimizle gerek eğitimcilerimizle gerek çağdaş eğitim materyallerimizle standartlarımızın yüksek olmasına özen gösteriyoruz. Çünkü çocuklarımızın çok kıymetli emanetler olduklarını Maarif Ailesi olarak iyi biliyoruz ve tüm çalışmalarımızı bu farkındalık ile sürdürüyoruz.”

Türkiye Maarif Vakfının bütün kıtalarda eğitim hizmeti verirken dünyanın ihtiyaçlarına ve önceliklerine uygun hareket etmek için çabaladığını aktaran Özdil, “Afrika’da da attığımız tüm adımlarda Afrika’nın ihtiyaçlarını ve önceliklerini dikkate aldığımızı belirtmek isteriz. 25 Afrika ülkesinde 129 okulla Maarif Vakfı eğitim hizmetini sürdürüyor. Togo’da bugün sizlerin şahitliğinde açtığımız iki kampüsümüzde de, okul öncesi eğitimden liseye kadar her yaştan çocuklarımızı ve gençlerimizi Togo’nun ve dünyanın ihtiyaçlarına uygun şekilde iyi insanlar olarak yetiştireceğimizin sözünü hem çocuklarımıza hem ailelerimize veriyoruz. Togo ve Türkiye arasındaki stratejik iş birliğine büyük katkı sunacak okullarımızla küresel salgın sonucunda dünyada eğitimde yaşanan derin krizlere de çözüm sunacak modeller oluşturmayı hedefliyoruz. Hâlihazırda uluslararası okul ağı ile dünya eğitim liginde Türkiye olarak Almanya, Fransa, İngiltere ve Çin’le birlikte ilk beş ülke arasına girmiş durumdayız. Nitekim son yıllarda okullarımızda yüksek derecelerle ve ulusal sınavlarda önemli başarılarla öğrencilerimizi mezun ettiğimizi belirtmek isteriz.” diye konuştu.


 

Meclis Başkanı Yawa Djigbodi Tsegan ise, Türkiye Maarif Vakfına Togo’da açtığı okullardan dolayı teşekkür ettiğini belirterek, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın Togo ziyaretinin Türkiye ile Togo arasındaki ilişkiler açısından memnuniyetle karşılandığını vurguladı.

Emine Erdoğan ise yaptığı konuşmada, Türkiye Maarif Vakfının Togo’da iki ayrı kampüste eğitim faaliyetlerine başladığını söyleyerek, Togo Makamlarına sağladıkları kolaylık için teşekkür ettiğini ifade etti.

“Eğitim, ülkelerin gelişmişlik kriterleri arasında en önemli maddedir. Eğitimin kalitesi ve yaygınlığı, kalkınmanın öncü kuvvetidir.” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Dünya hepimizin gözleri önünde hızlı bir değişim sürecinden geçiyor. Teknoloji hayatlarımızda hâkim güç haline geldi. Aslına bakarsanız, esas yarış bu alanda sürdürülüyor. Haliyle, gelişmelere ayak uydurmak ve geleceğe hazırlıklı olmak da ancak güçlü bir eğitimle mümkün olabilir. Bu noktada ülkemiz, Afrika’ya yönelik önemli katkılar sunuyor. Bildiğiniz gibi, Türkiye Burslarıyla Afrika ülkelerindeki başarılı öğrencilere eğitim desteği veriyoruz. Son 10 yılda, 54 Afrika ülkesinden 314 binden fazla öğrenci, burslarımıza başvurdu. Bu öğrencilerden 13 bin 982’si burs imkânından faydalandı. Bu rakam bize, Afrika’yla dostluğumuzun günden güne pekiştiğini gösteriyor. Hâlihazırda 4 bin 403 Afrikalı öğrenci Türkiye’de lisans, yüksek lisans ve doktora gibi farklı seviyelerde öğrenimlerini sürdürüyor. Bununla beraber, 51 farklı Afrika ülkesinden toplamda 8 bin 786 Türkiye mezunumuz var. 2005’ten bu yana 95 Togolu öğrenciye Türkiye’de burslu okuma imkânı verildi. Bu öğrencilerimizden 30’u mezun oldu. Ülkemizin, Afrikalı öğrenciler arasında popüler olması bizim için son derece sevindirici.”

İşin yalnızca diploma almakla sınırlı kalmadığını ve mezunlarla irtibatı koparmayarak sektörel ve bölgesel mezun buluşmalarıyla, Türk iş insanları ve Türkiye mezunlarının bir araya gelmeye devam ettiğini ifade eden Erdoğan, “Bu buluşmalarda, yazılım, sağlık, lojistik, enerji ve madencilik gibi birçok alanda somut adımlar atılıyor. Bu çabanın, Afrika’nın gelecek güzel günlerine fayda sağlamasını temenni ediyorum.” dedi.

Türkiye’nin 2005 Afrika açılımının ardından, 16 yıl içinde, birçok Afrika ülkesine seyahat etme imkânı bulduğuna dikkat çeken Erdoğan, doğudan batıya, kuzeyden güneye, her adımda kendisini büyüleyen bir kıta ile karşılaştığını belirtti. Afrika ülkelerine yaptığı yolculuklarda, bilhassa Afrikalı kadınların mücadelesinden çok etkilendiğine vurgu yapan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle kadınların kalkınmasını desteklemek için çeşitli projelere destek oluyorum. 2016 yılında, Ankara’da kurduğumuz Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, bu çabanın bir örneğidir. Afrikalı kadınların el emeği ürünlerini, çeşitli ülkelerden alıyor, bu adil pazarda satışını yapıyoruz. Elde edilen gelir, olduğu gibi yine Afrikalı kadınlara dönüyor. Bununla birlikte, 2020’de Afrika Yemek Kültürü kitabının tanıtımını yaptık. Bu kitap sayesinde, sofralardan gönüllere uzanan bir eser ortaya çıktı. 2021’de çıkardığımız Afrika Atasözleri Seçkisi kitabının ise, somut olmayan kültürel miras alanında değerli bir katkı olduğuna inanıyorum. Her yıl, 25 Mayıs’ta Afrika Günü’ne özel düzenlediğimiz etkinliklerle, Afrika’nın büyüyen önemine dikkat çekiyoruz.

Bir Afrika atasözü ‘Bugün yaptığımız her şey tarihe kazılı kalır’ der. Dayanışmamızın tarihe, önemli bir örneklik olarak kalacağına inanıyorum. Sözlerime son vermeden önce, geçtiğimiz günlerde yayınlanan, Afrika Seyahatlerim kitabının, Afrika’nın kalbimdeki yerine işaret ettiğini paylaşmak istiyorum. Bu hatırat Afrika’ya olan sevgimin, ilgimin ifadesidir. Satışından elde edilecek tüm gelir, Afrikalı kadınlara dönmek üzere, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne bağışlanacak. Yüzyılın yükselen değeri Afrika’nın yıldızının her daim parlamasını diliyorum. Öğrencilerimize başarılı bir eğitim öğretim yılı temenni ediyorum.”

Ardından protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesi kesildi, öğrencilere hediyeler dağıtıldı.

İki Yeni Kampüste Kaliteli Eğitim

İki farklı kampüs içerisindeki Togo Uluslararası Maarif Okullarında, öğrencilerin kaliteli eğitim alması için her detay düşünülerek tadilat çalışmaları yapıldı. Ülkenin en saygın eğitim kurumları arasında yer alan okullarda, 20 öğrenci ile sınırlandırılmış sınıflarda eğitim verilecek.

Öğrencilerin bilgisayar kullanmayı öğrenecekleri ve online kitap dinleyebilecekleri bilgisayar sınıfları ile bilim laboratuvarı bulunan Togo Uluslararası Maarif Okullarında; ayrıca konferans salonu ve tiyatro etkinliklerinin gerçekleştirildiği amfitiyatro salonu, ilk yardımın yapılacağı hemşire odası, zenginleştirilmiş kütüphane, yemekhane ve görsel sanatlar sınıfları yer alıyor. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti de okulların sunduğu hizmetler arasında öne çıkıyor. Bunlarla birlikte, öğrencilerin stratejik düşünme yeteneklerinin geliştirilmesine dönük düşünme becerileri atölyelerinde dersler verilecek.

Başkent Lomé’deki iki farklı kampüste, anaokulundan liseye kadar sekiz ayrı okul bulunuyor.